Choroba Kawasaki

Wysypka u dziecka

Choroba Kawasaki dotyka najczęściej małe dzieci. Jest to bardzo groźna choroba, gdyż przypominać może w swym przebiegu choroby infekcyjne, stąd często trudności z rozpoznaniem, a nieleczona prowadzi do poważnych zaburzeń ze strony serca i naczyń krwionośnych, a w konsekwencji do śmierci dziecka. Stąd ważne jest szybkie diagnozowanie.

Objawami, które powinny wzbudzić niepokój jest zaczerwienienie spojówek oczu, a dodatkowo pojawia się objawu tak zwanego malinowego języka. Język jest znacznie zaczerwieniony. Wargi wyglądają jakby były spieczone. Dodatkowo występuje wysoka gorączka nawet do 40 stopni. Występuje powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli choroba Kawasaki jest nieleczona, to ostatecznie pojawia się też spełzanie naskórka z opuszek palców, ale na początku choroby objawu tego nie ma, a gdy ów się już pojawi, niestety choroba może być już bardzo zaawansowana i doprowadzić do uszkodzenia naczyń wieńcowych. Skutkiem tego dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego.

Chorobie Kawasaki też towarzyszy wysypka na skórze. Wysypka ta może mieć różny charakter. Może być podobna do wysypki płoniczej, może mieć też charakter wykwitów pokrzywkowych.

Choroba Kawasaki to choroba autoimmunologiczna, w której jak do tej pory nie znaleziono czynnika etiologicznego. Postuluje się istnienie zwiększonego ryzyka zachorowalności u chorych posiadających pewne antygeny zgodności tkankowej HLA. Chłopcy zapadają na to schorzenie częściej niż dziewczynki.

Leczenie choroby Kawasaki

Bardzo skutecznym środkiem w leczeniu choroby Kawasaki jest kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna. O rozpoznaniu choroby i leczeniu powinien decydować lekarz i trzeba o tym pamiętać, żeby nie leczyć dzieci aspiryną na własną rękę, gdyż skutki takiego postępowania mogą być opłakane. Rozwinąć się może u dzieci bardzo groźny tzw zespół Reya z uszkodzeniem wątroby i encefalopatią wątrobową. Oprócz uszkodzenia wątroby dojść może do poważnych objawów neurologicznych, zaburzeń świadomości itd. Natomiast w przypadku choroby Kawasaki aspiryna jest lekiem ratującym życie - aczkolwiek zlecać powinien ją lekarz.

Tadeusz Markowski

Źródło, literatura uzupełniająca:
1. "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.
2. "Choroby wewnętrzne" – red. Andrzej Szczeklik.

reumatologia24.pl » Choroba Kawasaki