Zespół sjögrena

Witam.
Dwa lata temu zaczęłam się gorzej czuć. Zaczęło się od plam na nogach, z tyłu kolan (później całe nogi) i dłoniach, bólu stawów, szybszego meczenia się, oraz ogólnego osłabienia. W późniejszym czasie doszedł ból stawów, drgania mięśni, stany zapalne stawów, objaw raynould, bóle kręgosłupa i głowy. Trafiłam na oddzial tkanki łącznej i byłam diagnozowana w kierunku choroby układowej, jednak OB jak i CRP było niskie, przeciwciala ujemne, jak i reszta badań również w normie (dobre badania jeszcze w lutym 2018). Zastosowano leczenie: encorton, amlozek. Objaw raynould ustąpił, bóle stawowe w większej mierze również. Doszły jednak stany lękowe, większe osłabienie siły mięśniowej, wysoki puls, zaburzenia widzenia, powiększone węzły chłonne, problemy z uzębieniem. Kontrola w sierpniu: dodatni czynnik reumatoidalny, dodatnie przeciwciala ANA, niskie immunoglobiny, reszta bez zmian. Dwa tygodnie temu miałam biopsje slinianek (lekarze podejrzewali zespół sjögrena ), wynik dodatni, także stwierdzili powyższa jednostkę. Nie mam jednak suchości oka, ani jamy ustnej. Proszę o informację, czy ktoś z Państwa miał stwierdzony ZS bez podstawowych objawów? // Monika, 2018-10-26

Jeśli wynik biopsji potwierdza ZS to zapewne tak jest. Ja w czasie wykonywania biopsji nie odczuwałam jeszcze suchości, a po 7 miesiącach od badania się pojawiła. Czytając cały Twój post to wygląda na ZS, ale nie jestem lekarzem.Pozdrawiam // Miśka, 2018-10-29

Forum reumatologia24.pl » Zespół sjögrena