Guzy nowotworowe i ciała obce, powodujące dolegliwości stawowe

Bóle kolan

Istnieje rzadka grupa przyczyn powstawania bólu i stanu zapalnego w stawach. Do przyczyn tych należą, między innymi, występowanie w obrębie stawu ciał obcych i guzów nowotworowych.

Ciała obce mogą dostawać się głównie w wyniku urazu stawu z naruszeniem integralności torebki stawowej lub bez jej uszkodzenia, powodując zapalenie w obrębie błony maziowej stawu lub w obrębie struktur okołostawowych. Pojawia się ból i obrzęk stawu, który można skojarzyć z konkretnym jego urazem podawanym w wywiadzie, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy przyczyną dolegliwości stawowych jest guz nowotworowy.

O występowaniu guza świadczyć może powiększenie i bolesność tylko jednego, głównie dużego stawu, gdy jednocześnie nic nie wskazuje na występowanie jakiejkolwiek innej przyczyny dolegliwości. Występuje obrzęk maziówki w zależności gdzie proces się toczy; w stawie lub poza nim, na przykład w obrębie pochewki ścięgna.

Guzów pojawiających się w obrębie stawu i struktur okołostawowych jest kilka. Główne z nich to:

Barwnikowe kosmkowo-guzkowe zapalenie maziówki stawu

Barwnikowe kosmkowo-guzkowe zapalenie maziówki stawu to zmiany mogące pojawić się w każdym wieku, rosnące wolno. Dochodzi do rozrostu błony maziowej stawu, pochewek ścięgien i kaletek. Jest to zmiana łagodna. Rozpoznać można tę chorobę wykonując punkcję stawu. Pobrany płyn może być krwisty, może zawierać makrofagi przeładowane hemosyderyną, spore ilości kosmków maziówki, komórki rzekomonowotworowe, komórki wielojądrowe, komórki piankowate i zawierające lipidy. Leczenie polega na wycięciu błony maziowej - synowektomii.

Kostniakochrzęstniakowatość maziówki

Kostniakochrzęstniakowatość maziówki to nowotwór łagodny i rzadko występujący. Charakterystyczną cechą jest powstawanie guzów z kości lub chrząstki w obrębie maziówki stawu.

Mięsak maziówkowy

Mięsak maziówkowy to nowotwór złośliwy rozwijający się w obrębie błony maziowej stawu, bądź tkanek okołostawowych, gdzie występuje błona maziowa - czyli kaletek i pochewek ścięgien. Najczęściej rozwija się między 20 a 50 rokiem życia, ale może też występować u osób w różnym wieku. Dotyczyć może często stawów kończyn dolnych i to zwłaszcza dużych stawów, jak kolano, czy staw skokowy. Szybko niestety przerzutuje. Postępowanie obejmuje leczenie chirurgiczne; możliwa też jest radioterapia i chemioterapia.

Prócz wspomnianych nowotworów, do stawów mogą też przerzutować pewne rodzaje nowotworów, jak rak płuca, sutka oraz żołądka. Do zajęcia stawów może też dojść w przebiegu białaczek.

Tadeusz Markowski

Źródło, literatura uzupełniająca: "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.

reumatologia24.pl » Guzy nowotworowe i ciała obce, powodujące dolegliwości stawowe