Jałowa martwica kości

1 Ból biodra

Jałowa martwica kości nieleczona, jest bardzo częstym powodem powstawania destrukcji stawu biodrowego, gdyż ten staw jest przez tę chorobę najczęściej atakowany. Na jej podłożu rozwinąć się mogą poważne zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego, w konsekwencji wymagające interwencji chirurgicznej i wszczepienia endoprotezy.

Jałowa martwica kości zająć też może i inne struktury kostne, jak na przykład wyrostki, czy też kłykcie.

Istnieje szereg czynników, usposabiających do powstania martwicy. Są to głównie długotrwałe terapie glikosteroidowe, a także choroba alkoholowa. Sprzyjać mogą jej też urazy oraz zaburzenia gospodarki lipidowej, anemia sierpowata.

Również urazy stawu biodrowego mogą się przyczyniać do rozwoju jałowej martwicy kości, jak również choroba głębinowa, czyli kesonowa.

Objawy jałowej martwicy kości mogą być skąpe, ale z drugiej strony czasami jest też i tak, że występuje dość silny ból, zlokalizowany w zależności od zajęcia przez proces zapalny odpowiedniej struktury kostnej. W wyniku martwicy aseptycznej głowy kości udowej ból pojawia się w pachwinie albo w okolicach uda.

Chory na jałową martwicę kości powinien dużo odpoczywać. Nie powinien przesilać chorej kończyny, raczej staw powinien być w odciążeniu. Prócz tego, gdy ból jest silny zaleca się odpowiednie środki przeciwbólowe.

Tadeusz Markowski

Źródło, literatura uzupełniająca: "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.

reumatologia24.pl » Jałowa martwica kości