Nowotwory przerzutowe do kości

Bóle kolan

Nowotwory przerzutowe to właściwie najczęściej występujące postacie nowotworów atakujących kości. Nowotwory pierwotne rzadziej pojawiają się w kościach, częściej w tkance kostnej można znaleźć komórki przerzutowe raków prostaty, czy też raka sutka albo płuc.

Charakterystyczne dla nowotworu kości jest to, że zwiększa ryzyko złamań patologicznych. Czasami zdarza się, że złamanie takie jest w zasadzie jedyną wskazówką, mówiącą, że w kościach może dziać się coś złego, że może być tam nowotwór. Stąd czasami mylne przeświadczenie od wielu lat przechowywane w ludzkiej świadomości, że to uraz właśnie spowodować może u chorego rozwój nowotworu. Tak nie jest. Niestety nowotwór u chorego ze złamaniem patologicznym prawdopodobnie tkwił w kościach już jakiś czas i dopiero złamanie ujawniło jego obecność.

Pojawia się ból, dość silny zresztą. Ból, który jest ustawiczny, ciągły i to odróżnia go od innych bólów różnego pochodzenia, między innymi zapalnych. Prócz tego ból jest długotrwały.

To, czy przyczyną bólu jest właśnie nowotwór przerzutowy, można łatwo sprawdzić badając markery nowotworowe we krwi, przykładowo, dla raka gruczołu krokowego jest to test na PSA i PSAP we krwi; dla raka sutka i raka płuca charakterystyczna jest obecność we krwi antygenu CEA, a także dla samego sutka - CA-153, a dla raka płuca NSE.

We krwi zazwyczaj wzrasta poziom wapnia, a także fosfatazy alkalicznej, co wiąże się z niszczeniem tkanki kostnej. Różne nowotwory przerzutowe na różne sposoby rozwijają się kształtując tkankę kostną. Jedne powodują jej resorpcję, podczas gdy inne powodują osteosklerotyzację. Daje to charakterystyczne obrazy w RTG. Gdy występuje sklerotyzacja kości w przebiegu na przykład raka sutka albo raka prostaty, widać w miejscach przerzutowania - najczęściej miednica albo kręgosłup - charakterystyczne zwiększenie gęstości masy kostnej.

Dodatkowo za nowotworem może przemawiać spadek masy ciała.

Tadeusz Markowski

Źródło, literatura uzupełniająca: "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.

reumatologia24.pl » Nowotwory przerzutowe do kości