Osteodystrofia współczulna

Ból stawu biodrowego

Osteodystrofia współczulna to stan chorobowy, w którym występuje ból i obrzęk, z towarzyszącymi zaburzeniami naczyniowymi i ograniczeniem ruchomości zajętego stawu. Jest to schorzenie występujące często po urazie lub długim unieruchomieniu.

Osteodystrofia współczulna postępuje w kilku fazach. Najpierw pojawia się piekący ból i obrys stawu się powiększa. Do tego dochodzą zmiany skórne na tle naczyniowym, to znaczy: zmiany barwy skóry i jej temperatury, prócz tego nadmierna potliwość. Wkrótce potem, dochodzi do zaniku skóry i tkanek miękkich, a także powstania ostatecznie przykurczów w zajętej kończynie.

Proces chorobowy umiejscawia się najczęściej w dużych stawach, m.in. w kolanowym. Może też pojawić się w stawach stopy czy ręki, a u kobiet charakterystyczne jest zajmowanie przez proces patologiczny stawu biodrowego. Dotyczy to, w sposób szczególny, kobiet w ciąży. Ustępować też może samoistnie. Wyniki badań laboratoryjnych najczęściej są pozbawione wszelkich odchyleń.

W leczeniu osteodystrofii współczulnej stosuje się leki przeciwbólowe (NLPZ) i kortykosteroidy. Stosowana jest też kalcytonina w postaci wstrzyknięć. Po ustąpieniu dolegliwości wskazana jest fizjoterapia i rehabilitacja zajętego wcześniej stawu.

Tadeusz Markowski

Źródło, literatura uzupełniająca: "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.

reumatologia24.pl » Osteodystrofia współczulna