Profilaktyka próchnicy u chorych z zespołem Sjögrena

Jak skuteczniej radzić sobie z problemem próchnicy u pacjentów z zespołem Sjögrena? Rozwiązaniem może być stosowanie słabego kwasu jabłkowego, fluorku i ksylitolu, jako substancji, które pobudzają gruczoły ślinowe do produkcji śliny u chorych.

Oprócz tego, jak się okazało w badaniach, stosowanie tych substancji nie zwiększa produkcji śliny w porównaniu chociażby ze stosowaniem kwasku cytrynowego do stymulacji gruczołów ślinowych, jednak znacznie redukuje częstość spadków pH w ustach poniżej 4,5.

Ma to szczególne znaczenie dla chorych z zespołem Sjögrena, u których jednym z częstych objawów choroby jest wczesna próchnica zębów.

Kwas jabłkowy, fluorek i ksylitol były stosowane w grupie 40 chorych, drugą grupą chorych, stanowiących grupę kontrolną byli właśnie pacjenci, u których stosowano kwasek cytrynowy. Zauważono, że w drugiej grupie częstość spadków pH poniżej 4,5 była większa.

Potrzebne są jednak dodatkowe badania, które zdecydowałyby o zastosowaniu tych substancji w profilaktyce próchnicy u chorych z zespołem Sjögrena.

Tadeusz Markowski, 2011-09-10

reumatologia24.pl » Profilaktyka próchnicy u chorych z zespołem Sjögrena