Wylewy krwi do stawu

Staw kolanowy

Obecność krwi w stawie jest stanem patologicznym. Prawidłowo w płynie stawowym krwi nie ma. Zdarzyć się jednak może, że do stawu dostanie się krew. Wtedy staw może puchnąć, boleć, może być ucieplony, może też dochodzić do jego destrukcji. Wtedy w RTG można stwierdzić charakterystyczne zmiany kostne - kość jak gdyby była poszarpana w okolicach powierzchni stawowych z licznymi nadżerkami.

Najbardziej narażeni na ciągłe wylewy krwi do stawów są ludzie z hemofilią, aczkolwiek do przyczyn zaliczyć też można urazy, stosowanie leków przeciwkrzepliwych, w tym doustnych antykoagulantów przy INR przekraczającym 4.0, guzy nowotworowe, w tym naczyniaki krwionośne. W wyniku ciągłych wylewów dostawowych dochodzi w końcu do powstania artropatii.

W celu postawienia rozpoznania stosuje się punkcję stawu i pobiera płyn podbarwiony krwią. Pierwszą pomocą w ostrym wylewie krwi do stawu jest obłożenie stawu lodem i podanie leków przeciwbólowych. Możliwe jest też stosowanie upustu krwi ze stawu, gdy jego ilość jest dość znaczna i powoduje ból stawu. Chory powinien też odpoczywać. A także potem, po ustąpieniu dolegliwości, stopniowo ćwiczyć ruchy stawu.

Najważniejsze jest jednak leczenie choroby podstawowej. W przypadku hemofilii jest to podawanie odpowiedniego czynnika krzepnięcia.

Tadeusz Markowski

Źródło, literatura uzupełniająca: "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.

reumatologia24.pl » Wylewy krwi do stawu