Zapalenia kości u dzieci

Stopy dziecka

Zapalenia kości u dzieci zdarzyć się może u dzieci w bardzo różnym wieku. Poczynając już od niemowląt, aż do nastolatków. Jest to najczęściej stan zapalny obejmujący kości jak też i szpik kostny, z objawami ogólnymi w postaci gorączki, czasem wysypką na ciele.

Zapalenie kości i szpiku powodowane jest przez różne drobnoustroje. Najczęściej są to paciorkowce, gronkowiec złocisty, Haemophilus influenzae, pałeczka okrężnicy (Esherichia coli), czy też Salmonella spp.

Te same patogeny mogą powodować septyczne zapalenia stawów. Niewykluczone, zatem jest współwystępowanie zapalenia kości i szpiku wraz z zapaleniem septycznym stawu. Zdarza się też czasami, że to właśnie na podłożu zapaleń kości rozwija się zapalenie stawu przez ciągłość, ze względu na bliskość ogniska chorobowego w stosunku do stawu.

Rodzic musi sam zwracać uwagę na pewne zmiany w zachowaniu się dziecka, pewne objawy mogące towarzyszyć właśnie zapaleniu kości u dzieci; a objawy te, to: apatia u dziecka, zaburzenia w chodzeniu, kulenie, zaburzenia w poruszaniu zajętą kończyną, poza tym zwykle w miejscu gdzie dochodzi do zapalenia kości skóra jest ucieplona i zaczerwieniona, miejsce to jest zazwyczaj tkliwe, dziecko skarży się na ból. Dodatkowo mogą współwystępować objawy charakterystyczne dla zakażenia określoną bakterią i gorączka. Dla przykładu, podczas infekcji pałeczkami Salmonelli u dziecka może pojawić się wysypka na skórze; podczas infekcji wywołanej przez paciorkowce u dziecka może wystąpić zapalenie gardła, w przypadku zakażenia Haemophilus influenzae zapaleniu kości może współtowarzyszyć na przykład zapalenie ucha środkowego.

Czasem zdarzyć się może, że zapalenie stawów współistnienie z objawami posocznicy. Od rodziców, więc i ich czujności zależy dobro ich dziecka.

Warto wspomnieć też, że anatomia kości niemowlęcia różni się od nastolatka, tak, więc i sposób, w jaki rozwija się zapalenie, jak też miejsce jego lokalizacji w kości bywa z tego tytułu inne. Jest to zależne od różnic w odżywianiu kości u niemowlaka i u nastolatka. Skutkiem tego, u niemowlęcia często zajmowana jest nasada i przynasada kości, zaś u nastolatka przynasada i szpik kostny.

Lokalizacjami, w których umiejscawia się najczęściej stan zapalny jest kość udowa oraz miednica. Szerzenie się zakażenia odbywać się może różnymi drogami. Infekcja i zapalenie kości może być wynikiem wykonywanych w niesterylnych warunkach zastrzykami; może też wynikać z wysiewu bakterii z ogniska chorobowego znajdującego się w organizmie lub na jego powierzchni. Wynikać może z urazów kości, gdzie doszło do zakażenia wspomnianymi bakteriami. Wreszcie, może również dojść do zakażenia kości w przypadku przeniesienia drogą kropelkową drobnoustrojów - od pacjenta do pacjenta.

Wtedy należy wdrożyć jak najszybciej leczenie. Zasada jest taka, aby pobierać krew do badań na posiew lub wymazy z miejsc, które mogłyby być przyczyną wysiewu bakterii do kości, a następnie wdrażać leczenie empiryczne. To znaczy podawać antybiotyk o szerokim spektrum działania. Dopiero później można zweryfikować sposób leczenia i zastosować antybiotyk odpowiednio do wyniku posiewu i próby na lekooporność wyhodowanych drobnoustrojów.

Tadeusz Markowski

Źródło, literatura uzupełniająca: "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.

reumatologia24.pl » Zapalenia kości u dzieci