Zespół nadmiernej ruchomości stawów

Bóle łokcia

Zespół nadmiernej ruchomości stawów to schorzenie w wyniku, którego bardzo łatwo może dochodzić do urazów i podwichnięć stawów, gdyż stawom towarzyszy zwiększona ruchomość. Więzadła są także bardziej wiotkie niż u zdrowego człowieka. Skutkiem tego chory potrafi przygiąć kciuk do przedramienia, występuje zwiększony przeprost (patologiczny przeprost powyżej 10 stopni) w stawach między innymi kolanowym, łokciowym, czy też nadgarstkowym i stawach palców.

Wiotka jest także skóra, może bardzo łatwo dochodzić do przepuklin, może wypadać odbytnica albo macica. Chory ma też problemy ze wzrokiem. Zazwyczaj główną dolegliwością ze strony oczu jest krótkowzroczność. Ze względu na zwiększoną wiotkość skóry opadać też może powieka, a twarz przybiera charakterystyczny wygląd. Prócz tego bolą stawy. Nie ma w nich zmian zapalnych, czy też destrukcyjnych, aczkolwiek występuje ból. Mówić można jednak o tym zespole dopiero, gdy ból trwa pewien czas. A czas ten to minimum 3 miesiące. Ból ten zazwyczaj nie dotyczy jednego stawu. Głównie ma lokalizację wielostawową. Jednak, mimo, iż stawy bolą i w samym stawach nie ma zapalenia, stan zapalny może niestety objąć struktury pozastawowe. Może dochodzić do zmian w kręgosłupie, do przemieszczeń kręgów względem siebie.

Na skórze pojawiać się mogą różnorodne wykwity w postaci między innymi blizn. Skóra też może być ścieńczała.

U chorego z zespołem nadmiernej ruchomości stawów pojawiają się też problemy kardiologiczne w postaci wad zastawkowych. Najczęściej dochodzi do wypadania płatka zastawki mitralnej.

Chory powinien uczestniczyć w zajęciach fizjoterapeutycznych. Zalecane są ćwiczenia rozciągające. Nie jest to ciężkie schorzenie. Chociaż przypominać może w swoim przebiegu kilka innych zespołów, w których dochodzi do zwiększenia ruchomości stawów. Jednym z nich jest zespół Ehlersa-Danlosa.

Zespół Ehlersa-Danlosa

Objawy w zespole Ehlersa-Danlosa, są bardzo podobne do tych, które występują w zespole nadmiernej ruchomości stawów. W zespole tym też występuje zwiększenie ruchomości stawów, patologiczne przeprosty, a także zwiększenie elastyczności skóry. U chorego bardzo często występują podbiegnięcia krwawe pod skórą, która jest bardzo wrażliwa na wszelkie urazy. Występuje jej ścienczenie, a także obecne są blizny.

W zespole Ehlersa-Danlosa pojawiają się problemy naczyniowe, występują żylaki podudzi. Chory może umrzeć z powodu pęknięcia dużego naczynia i krwotoku wewnętrznego. Naczynia są bardzo kruche. Bardzo łatwo może dojść w nich do wytworzenia tętniaków rzekomych. Mogą także pękać, bez powstawania wcześniejszych deformacji, czy też poszerzeń naczynia.

Wina leży po stronie nieprawidłowego kolagenu. W warunkach fizjologicznych kolagen, czyli białko budujące więzadła, wchodzące też w skład skóry przechodzi szereg procesów przemiany i dojrzewania zanim pełnić będzie swoją właściwą funkcję w organizmie. Musi przejść po jego wytworzeniu w komórce szereg procesów potranslacyjnej modyfikacji. Dołączane są w tym procesie między innymi pewne aminokwasy, jak hydroksyprolina, czy też hydroksylizyna, które nie mogły zostać wcześniej włączone w struktury kolagenu w procesie translacji, dlatego są włączane teraz. Dopiero po ich przyłączeniu kolagen pełnić może swoją ostateczną funkcję. Niestety w zespole Ehlersa-Danlosa przebieg potranslacyjnej modyfikacji kolagenu jest zaburzony. Stąd bierze się nadmierna ruchomość stawów i wiotkość skóry, a także zaburzenia ze strony naczyń krwionośnych.

Etiologia rozwoju zespołu Ehlersa-Danlosa ma podłoże genetyczne. Istnieje wiele typów tego zespołu, gdyż samych rodzajów białek kolagenowych jest wiele. Schorzenie głównie dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący, co oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo przeniesienia choroby na potomstwo.

Tadeusz Markowski

Źródło, literatura uzupełniająca:
1. "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.
2. "Choroby wewnętrzne" – red. Andrzej Szczeklik.

reumatologia24.pl » Zespół nadmiernej ruchomości stawów