Zioła w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów?

Bóle kręgosłupa

Czy istnieje środek ziołowy, który będzie tak samo skuteczny jak leki modyfikujące przebieg choroby w reumatoidalnym zapaleniu stawów?

Okazuje się, że tak i środek ten od dawna znany jest w medycynie chińskiej. Mowa oczywiście o trzyskrzydlcu (Tripterygium wilfordii).

Zioło to stosowane jest od dawana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a także w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, tocznia oraz w autoimmunologicznym zapaleniu wątroby. Wywiera działanie silniejsze od stosowanej w RZS sulfasalazyny.

Trzyskrzydlec zawiera w składzie substancje działające przeciwzapalnie, ma działanie przeciwgorączkowe, poza tym w większych dawkach wykazuje działanie immunosupresyjne.

Od niedawna postuluje się również wpływ przeciwnowotworowy, stąd też warto wiedzieć o tej roślinie, gdyż obecnie prowadzonych jest wiele badań nad jej zastosowaniem w różnych dziedzinach medycyny.

Istnieją także próby stosowania trzyskrzydlca w antykoncepcji męskiej. Znamienny jest wpływ trzyskrzydlca na jakość spermy. Podczas jego stosowania występuje efekt antykoncepcyjny, zaś po zaprzestaniu stosowania parametry nasienia wracają do normy, zatem środek ten może być stosowany w antykoncepcji.

Jego zastosowanie może być szerokie, ale mimo wszystko nie jest to standardowy i szeroko dostępny środek leczniczy.

Tadeusz Markowski, 2011-04-12

reumatologia24.pl » Zioła w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów?